Model building colors & accessories for masterful attention to detail

Model building colors & accessories for masterful attention to detail

If you are looking for first class Model making colors & accessories you've come to the right place. A precise model kit only comes to life with the right colors, fine tools and the right glue. No matter whether you want to emphasize delicate details or achieve a flawless surface - with our well-thought-out range you can take your hobby to the next level.

Sort by:
Sort by:
earth color, matt RAL 7006 14 ml canearth color, matt RAL 7006 14 ml can
0 0
Art. Nr 321879090 Matt "Earth Brown" (RAL 7006) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
bright red, semi-matt RAL 3026 14 ml canbright red, semi-matt RAL 3026 14 ml can
0 0
Art. Nr 323329090 Silk "Luminous Red" (RAL 3026) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Granite grey, matt Aqua Color 18 mlGranite grey, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361699090 Matt "Granite Gray" (RAL 7026) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Color Stop, top coat 30mlColor Stop, top coat 30ml
0 0
Art. Nr 398019090 Revell "Color Stop" Liquid Mask - 30ml
Regular price€7,69
€256,33 /l
Military color setMilitary color set
8 8
Art. Nr 390759090 "Military Vehicle Set" Aqua Color Acrylic - 6x 5ml
Regular price€9,99
€266,33 /l
Knife with demolition blade on blister cardRevell "Model Cut" Hobby Knife w/Breakoff Blade
Art. Nr 290009090 Revell "Model Cut" Hobby Knife w/Breakoff Blade
Regular price€3,09
light green, matt RAL 6027 14 ml canlight green, matt RAL 6027 14 ml can
0 0
Art. Nr 321559090 Matt "Light Green" (RAL 6027) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
light olive, matt RAL 7003 14 ml canlight olive, matt RAL 7003 14 ml can
0 0
Art. Nr 321459090 Matt "Light Olive" (RAL 7003) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Dark-earth, matt Aqua Color 18 mlDark-earth, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361829090 Matt "RAF Dark Earth" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
bright orange, matt RAL 2005 14 ml canbright orange, matt RAL 2005 14 ml can
0 0
Art. Nr 321259090 Matt "Luminous Orange" (RAL 2005) Email Color 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
khaki brown, matt RAL 7008 14 ml cankhaki brown, matt RAL 7008 14 ml can
0 0
Art. Nr 321869090 Matt "Olive Brown" (RAL 7008) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Precision scraperPrecision scraper
0 0
Art. Nr 390839090 Revell Precision Scraper (Blister)
Regular price€19,99
Save: 43% Sold out
Airbrush Enamel Basic 25mlAirbrush Enamel Basic 25ml
0 0
Art. Nr 390019090 Revell "Email Basic" Airbrush Ready Primer - 25ml
Offer price€3,99 Regular price€6,99
€159,60 /l
Sold out
olive green, semi-matt RAL 6003 14 ml canolive green, semi-matt RAL 6003 14 ml can
0 0
Art. Nr 323619090 Silk "Olive Green" (RAL 6003) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
African brown, matt 14 ml canAfrican brown, matt 14 ml can
0 0
Art. Nr 321179090 Matt "Africa Brown" Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Chrome Spray, 150 mlChrome Spray, 150 ml
0 0
Art. Nr 396289090 Chrome Spray, 150 ml
Regular price€25,99
black-green, matt 14 ml canblack-green, matt 14 ml can
0 0
Art. Nr 321409090 Matt "Black-Green" Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
bright yellow, semi-matt RAL 1026 14 ml canbright yellow, semi-matt RAL 1026 14 ml can
0 0
Art. Nr 323129090 Silk "Luminous Yellow" (RAL 1026) Email Color 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Weathering Set (6 pigments)Weathering Set (6 pigments)
0 0
Art. Nr 390669090 Revell "Weathering Set" (6 Colored Pigments)
Regular price€16,99
Engraving tool for rows of rivetsEngraving tool for rows of rivets
0 0
Art. Nr 390769090 Revell "Rivet Maker" Tool w/4x Rivet Wheel
Regular price€4,99
Painta Standard, size 00
0 0
Art. Nr 396419090 Revell "Panta Standard" Paintbrush - Size 00
Regular price€1,35
Gun gray, matt Aqua Color 18 mlGun gray, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361749090 Matt "USAF Gunship-Grey" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Model Set Plus “Painting Accessories”Model Set Plus “Painting Accessories”
Art. Nr 296209090 Revell "Model Set Plus - Painting Accessories"
Regular price€9,29
Aqua bright yellow, satin mattAqua bright yellow, satin matt
8 8
Art. Nr 363129090 Silk "Lum. Yellow" (RAL 1026) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Aqua olive gray, mattAqua olive gray, matt
8 8
Art. Nr 361669090 Matt "Olive Grey" (RAL 7010) Aqua Color Acrylic 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l

The perfect choice of color for your model making: enamel or acrylic?

Deciding on the right color system is the first important step towards creating an impressive model. Depending on which techniques you prefer and which finish you are aiming for, different types of colors are available. In our range you will find precisely coordinated colors that were specially developed for plastic model making.

Enamel colors (Enamel): High coverage and classic finish

Enamel colors are the tried and tested classic in plastic model making. They are characterized by extremely high coverage and excellent adhesion to plastic surfaces. Because they dry more slowly than acrylic paints, they give you enough time for smooth color gradients, complex aging techniques and clean brushwork without visible brush strokes. To get started, coordinated combinations like this are available Basic colors set with which you immediately have a solid basic equipment for the most important colors at hand.

Acrylic paints: Quick-drying, low-odor and easy to work with

Water-based acrylic paints have become an absolute favorite in recent years. They dry particularly quickly, hardly smell and can be easily processed with water or special thinner. Brushes are easy to clean after painting. Acrylic paints are ideal for painting fine details and can be ideally layered without dissolving the underlying layer of paint.

Fine surface design with professional airbrush technology

If you want to achieve even paint applications without brush marks, there is no way around the spray gun. The Airbrush-Technology enables wafer-thin layers, with which even the smallest details and engravings of your model are completely preserved. You can also precisely implement realistic shading, camouflage patterns or weathering effects.

For the perfect start to injection printing technology, we recommend prepared ones Airbrush complete sets. These contain coordinated components such as a spray gun, air hose and pressure source, so that you can get started straight away without having to search for a long time. The heart of every system is powerful and quiet Airbrush compressors, which ensure constant air pressure – the basic requirement for an even spray pattern.

Essential model making accessories: From glue to special tools

A first-class result requires more than just color. Only with the right accessories does building become precise, safe and lastingly fun. A well-stocked workbench includes:

  • Special glue: Liquid adhesive with a fine dosing cannula welds the plastic parts permanently and precisely. Clear adhesives ensure that transparent parts such as cockpit windows do not become dull.
  • Precision tools: Side cutters for cleanly removing the components from the molded part, model making knives for deburring and filing as well as sanding pads for smooth transitions.
  • Brushes & Applicators: High-quality red sable or synthetic brushes in various sizes for precise lines and clean lettering details.
  • Primers & Clear Coats: A good primer creates the ideal basis for paint to adhere, while a matt, satin or glossy finish protects the model permanently.

Tips for the perfect preparation and aging of your models

To ensure that your colors adhere optimally, all plastic parts should be free of grease before assembly or painting. A short bath in lukewarm soapy water removes residues of the release agent from production. After drying, a thin layer of primer ensures ideal adhesion conditions.

Do you want to breathe life into your models? With special effect colors, washes and pigments you can create traces of weather such as rust, soot or traces of oil. This is how a simple plastic kit becomes an authentic, unique piece with an individual story.

Frequently asked questions

Didn't find the right answer in the FAQ or would you like to find out more about our products? Ours Customer service is at your side with advice and support – quickly, competently and personally. No matter whether technical details, spare parts or usage tips: We are there for you.

24/7 support

Telephone

Monday to Thursday 9:00 a.m. to 3:00 p.m., Friday 9:00 a.m. to 12:00 p.m

Email

The most frequently asked questions
Which colors are best for beginners in model making?

For beginners, we usually recommend acrylic paints as they are water-soluble, low-odor and quick-drying. However, if you prefer classic enamel colors, it is best to use practical complete sets such as the basic color set with 6x14ml enamel colors. This means you will immediately receive all the basic colors for the first models in professional quality.

How do I best use the car paint set with enamel paints?

The car paint set (6x14ml enamel paints) is specially tailored to typical vehicle paintwork. Before use, stir the colors thoroughly until the pigments are evenly distributed. You can use the paint directly for brush processing. If you want to spray the colors, dilute them proportionately with a special enamel color mix to achieve optimal viscosity for the spray gun.

What do I have to pay attention to when choosing colors for ship models?

Ship models often require a mix of matt tones for the underwater hull and semi-matt or glossy tones for superstructures and details. If you are building mixed ship models such as Model Building Ships Mix, you should make sure to have matching grays, reds and wood tones available to make the deck and hull realistic.

Can I combine acrylic and enamel paints on the same model?

Yes, this is possible without any problems if you pay attention to the drying times. A tried and tested rule is: Apply the enamel paint first and let it dry completely (at least 24 hours). You can then safely paint details or effects over it with acrylic paints. On the other hand, you should be careful as the solvents in the enamel paint can attack fresh acrylic layers.

What basic tools do I need for model building?

The absolute basic equipment includes a sharp side cutter, a model making knife (scalpel), sandpaper or sanding sticks in various grit sizes (e.g. 600 to 2000), a precision glue with a cannula and 2-3 brushes in sizes 0, 2 and 4. This means you are well equipped to neatly assemble and design your first work.