Model building colors & accessories for masterful attention to detail

Model building colors & accessories for masterful attention to detail

If you are looking for first class Model making colors & accessories you've come to the right place. A precise model kit only comes to life with the right colors, fine tools and the right glue. No matter whether you want to emphasize delicate details or achieve a flawless surface - with our well-thought-out range you can take your hobby to the next level.

Sort by:
Sort by:
Orange, shiny Aqua Color 18 mlOrange, shiny Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361309090 Gloss "Orange" (RAL 2004)Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
yellow, matt RAL 1017 14 ml canyellow, matt RAL 1017 14 ml can
0 0
Art. Nr 321159090 Matt "Yellow" (RAL 1017) Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Aqua light blue, shinyAqua light blue, shiny
8 8
Art. Nr 361509090 Gloss "Light Blue" (RAL 5012) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Beige, matt Aqua Color 18 mlBeige, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361899090 Matt "Beige" (RAL 1019) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
red, clear 14ml can"Clear Red" Email Color Enamel - 14ml
0 0
Art. Nr 327319090 "Clear Red" Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
gold, metallic 14 ml cangold, metallic 14 ml can
0 0
Art. Nr 321949090 Metallic "Gold" Enamel Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Blue-gray, matt Aqua Color 18 mlBlue-gray, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361799090 Matt "Greyish Blue" (RAL 7031) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
dusty gray, matt RAL 7012 Aqua Color 18 mldusty gray, matt RAL 7012 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361779090 Matt "Dust Gray" (RAL 7012)Aqua Color Acrylic 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Lufthansa yellow, semi-matt Aqua Color 18 mlLufthansa yellow, semi-matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 363109090 Silk "Lufthansa Yellow" (RAL 1028) Aqua Color 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Aqua colorless, shinyAqua colorless, shiny
8 8
Art. Nr 361019090 "Clear Gloss" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Precision side cuttersPrecision cutters
0 0
Art. Nr 390869090 Precision cutters
Regular price€12,49
grey, matt RAL 7000 14 ml cangrey, matt RAL 7000 14 ml can
0 0
Art. Nr 321579090 Matt "Grey" (RAL 7000) Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Tar black, matt Aqua Color 18 mlTar black, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361069090 Matt "Tar Black" (RAL 9021) Aqua Color Acrylic18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Painta flat brush set
Art. Nr 296109090 Revell "Painta" Flat Brush Set - Sizes 2, 6 & 10
Regular price€5,15
carmine red, matt RAL 3002 14 ml cancarmine red, matt RAL 3002 14 ml can
0 0
Art. Nr 321369090 Matt "Carmine Red" (RAL 3002) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
rust, matt 14 ml canrust, matt 14 ml can
0 0
Art. Nr 321839090 Matt "Rust" Enamel Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Painta Clean, brush cleaner 100mlPainta Clean, brush cleaner 100ml
0 0
Art. Nr 396149090 Revell "Painta Clean" for Brush (Email/Aqua) 100ml
Regular price€9,29
€92,90 /l
dark grey, semi-matt RAL 7012 14 ml canSilk "Dark Grey" (RAL 7012)Enamel Color Enamel 14ml
0 0
Art. Nr 323789090 Silk "Dark Grey" (RAL 7012)Enamel Color Enamel 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
stone gray, matt RAL 7030 Aqua Color 18 mlstone gray, matt RAL 7030 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361759090 Matt "Stone Grey" (RAL 7030) Aqua Color Acrylic 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
wood brown, semi-matt RAL 8001 14 ml canSilk "Wood Brown" (RAL 8001)Enamel Color Enamel 14ml
0 0
Art. Nr 323829090 Silk "Wood Brown" (RAL 8001)Enamel Color Enamel 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
blue, matt RAL 5000 Aqua Color 18 mlblue, matt RAL 5000 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361569090 Matt "Blue" (RAL 5000) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Sand sheet files, 2-sided (5 pcs.)Revell 2-Sided Sanding Stick - 150&120 Grit (5pcs)
0 0
Art. Nr 390699090 Revell 2-Sided Sanding Stick - 150&120 Grit (5pcs)
Regular price€4,15
orange, clear 14 ml can"Clear Orange" Email Color Enamel - 14ml
0 0
Art. Nr 327309090 "Clear Orange" Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Mouse grey, matt Aqua Color 18 mlMouse grey, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361479090 Matt "Mouse Grey" (RAL 7005)Aqua Color Acrylic18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
orange, glossy RAL 2004 14 ml canorange, glossy RAL 2004 14 ml can
0 0
Art. Nr 321309090 Gloss "Orange" (RAL 2004)Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l

The perfect choice of color for your model making: enamel or acrylic?

Deciding on the right color system is the first important step towards creating an impressive model. Depending on which techniques you prefer and which finish you are aiming for, different types of colors are available. In our range you will find precisely coordinated colors that were specially developed for plastic model making.

Enamel colors (Enamel): High coverage and classic finish

Enamel colors are the tried and tested classic in plastic model making. They are characterized by extremely high coverage and excellent adhesion to plastic surfaces. Because they dry more slowly than acrylic paints, they give you enough time for smooth color gradients, complex aging techniques and clean brushwork without visible brush strokes. To get started, coordinated combinations like this are available Basic colors set with which you immediately have a solid basic equipment for the most important colors at hand.

Acrylic paints: Quick-drying, low-odor and easy to work with

Water-based acrylic paints have become an absolute favorite in recent years. They dry particularly quickly, hardly smell and can be easily processed with water or special thinner. Brushes are easy to clean after painting. Acrylic paints are ideal for painting fine details and can be ideally layered without dissolving the underlying layer of paint.

Fine surface design with professional airbrush technology

If you want to achieve even paint applications without brush marks, there is no way around the spray gun. The Airbrush-Technology enables wafer-thin layers, with which even the smallest details and engravings of your model are completely preserved. You can also precisely implement realistic shading, camouflage patterns or weathering effects.

For the perfect start to injection printing technology, we recommend prepared ones Airbrush complete sets. These contain coordinated components such as a spray gun, air hose and pressure source, so that you can get started straight away without having to search for a long time. The heart of every system is powerful and quiet Airbrush compressors, which ensure constant air pressure – the basic requirement for an even spray pattern.

Essential model making accessories: From glue to special tools

A first-class result requires more than just color. Only with the right accessories does building become precise, safe and lastingly fun. A well-stocked workbench includes:

  • Special glue: Liquid adhesive with a fine dosing cannula welds the plastic parts permanently and precisely. Clear adhesives ensure that transparent parts such as cockpit windows do not become dull.
  • Precision tools: Side cutters for cleanly removing the components from the molded part, model making knives for deburring and filing as well as sanding pads for smooth transitions.
  • Brushes & Applicators: High-quality red sable or synthetic brushes in various sizes for precise lines and clean lettering details.
  • Primers & Clear Coats: A good primer creates the ideal basis for paint to adhere, while a matt, satin or glossy finish protects the model permanently.

Tips for the perfect preparation and aging of your models

To ensure that your colors adhere optimally, all plastic parts should be free of grease before assembly or painting. A short bath in lukewarm soapy water removes residues of the release agent from production. After drying, a thin layer of primer ensures ideal adhesion conditions.

Do you want to breathe life into your models? With special effect colors, washes and pigments you can create traces of weather such as rust, soot or traces of oil. This is how a simple plastic kit becomes an authentic, unique piece with an individual story.

Frequently asked questions

Didn't find the right answer in the FAQ or would you like to find out more about our products? Ours Customer service is at your side with advice and support – quickly, competently and personally. No matter whether technical details, spare parts or usage tips: We are there for you.

24/7 support

Telephone

Monday to Thursday 9:00 a.m. to 3:00 p.m., Friday 9:00 a.m. to 12:00 p.m

Email

The most frequently asked questions
Which colors are best for beginners in model making?

For beginners, we usually recommend acrylic paints as they are water-soluble, low-odor and quick-drying. However, if you prefer classic enamel colors, it is best to use practical complete sets such as the basic color set with 6x14ml enamel colors. This means you will immediately receive all the basic colors for the first models in professional quality.

How do I best use the car paint set with enamel paints?

The car paint set (6x14ml enamel paints) is specially tailored to typical vehicle paintwork. Before use, stir the colors thoroughly until the pigments are evenly distributed. You can use the paint directly for brush processing. If you want to spray the colors, dilute them proportionately with a special enamel color mix to achieve optimal viscosity for the spray gun.

What do I have to pay attention to when choosing colors for ship models?

Ship models often require a mix of matt tones for the underwater hull and semi-matt or glossy tones for superstructures and details. If you are building mixed ship models such as Model Building Ships Mix, you should make sure to have matching grays, reds and wood tones available to make the deck and hull realistic.

Can I combine acrylic and enamel paints on the same model?

Yes, this is possible without any problems if you pay attention to the drying times. A tried and tested rule is: Apply the enamel paint first and let it dry completely (at least 24 hours). You can then safely paint details or effects over it with acrylic paints. On the other hand, you should be careful as the solvents in the enamel paint can attack fresh acrylic layers.

What basic tools do I need for model building?

The absolute basic equipment includes a sharp side cutter, a model making knife (scalpel), sandpaper or sanding sticks in various grit sizes (e.g. 600 to 2000), a precision glue with a cannula and 2-3 brushes in sizes 0, 2 and 4. This means you are well equipped to neatly assemble and design your first work.