Model building colors & accessories for masterful attention to detail

Model building colors & accessories for masterful attention to detail

If you are looking for first class Model making colors & accessories you've come to the right place. A precise model kit only comes to life with the right colors, fine tools and the right glue. No matter whether you want to emphasize delicate details or achieve a flawless surface - with our well-thought-out range you can take your hobby to the next level.

Sort by:
Sort by:
brass, metallic 14 ml canbrass, metallic 14 ml can
0 0
Art. Nr 321929090 Metallic "Brass" Enamel Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
night blue, shiny RAL 5022 Aqua Color 18 mlnight blue, shiny RAL 5022 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361549090 Gloss "Night Blue" (RAL 5022) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Masking tape 6mm
0 0
Art. Nr 396949090 Revell Masking Tape - 6mm x 10m
Regular price€2,99
€0,30 /m
yellow, shiny RAL 1018 Aqua Color 18 mlyellow, shiny RAL 1018 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361129090 Gloss "Yellow" (RAL 1018)Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
leaf green, semi-matt RAL 6001 14 ml canleaf green, semi-matt RAL 6001 14 ml can
0 0
Art. Nr 323649090 Silk "Leaf Green" (RAL 6001)Enamel Color Enamel 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
sea ​​green, matt RAL 6028 Aqua Color 18 mlsea ​​green, matt RAL 6028 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361489090 Matt "Sea Green" (RAL 6028)Aqua Color Acrylic 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
ochre, matt RAL 1011 14 ml canochre, matt RAL 1011 14 ml can
0 0
Art. Nr 321889090 Matt "Ocher Brown" (RAL 1011) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Medium gray, matt USAF Aqua Color 18 mlMedium gray, matt USAF Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361439090 Matt "USAF Medium Grey" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
colorless, matt, non-covering Aqua Color 18 mlcolorless, matt, non-covering Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361029090 "Clear Matt" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Plasto puttyPlasto putty
0 0
Art. Nr 396079090 Revell "Plasto" Filler/Repair Putty - 25g
Regular price€5,15
€206,00 /l
Brick red, matt Aqua Color 18 mlBrick red, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361379090 Matt "Reddish Brown" (RAL 3009) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Nato olive, matt RAL 7013 Aqua Color 18 mlNato olive, matt RAL 7013 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361469090 Matt "NATO Olive" (RAL 7013)Aqua Color Acrylic18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Revell Color Mix 100mlRevell Color Mix 100ml
0 0
Art. Nr 396129090 Revell "Color Mix" Enamel Thinner - 100ml
Regular price€9,29
€92,90 /l
Sand, matt Aqua Color 18 mlSand, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361169090 Matt "Sandy Yellow" (RAL 1024) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
grey, semi-matt RAL 7001 14 ml canSilk "Grey" (RAL 7001) Email Color Enamel - 14ml
0 0
Art. Nr 323749090 Silk "Grey" (RAL 7001) Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Hobby knife with replacement blades
0 0
Art. Nr 390599090 Revell Scalpel w/5 Blades (Blister)
Regular price€7,19
Revell Work StationRevell Work Station
8 8
Art. Nr 390859090 Revell Work Station
Regular price€35,99
leather brown, matt RAL 8027 14 ml canleather brown, matt RAL 8027 14 ml can
0 0
Art. Nr 321849090 Matt "Leather Brown" (RAL 8027) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
brown, matt RAL 8023 14 ml canbrown, matt RAL 8023 14 ml can
0 0
Art. Nr 321859090 Matt "Brown" (RAL 8023) Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Copper, metallic Aqua Color 18 mlCopper, metallic Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361939090 Metallic "Copper" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Light olive, matt Aqua Color 18 mlLight olive, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361459090 Matt "Light Olive" (RAL 7003) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
fire red, glossy RAL 3000 14 ml canfire red, glossy RAL 3000 14 ml can
0 0
Art. Nr 321319090 Gloss "Fiery Red" (RAL 3000) Email Color - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Lufthansa blue, semi-matt Aqua Color 18 mlLufthansa blue, semi-matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 363509090 Silk "Lufthansa Blue" (RAL 5013) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Armored grey, matt RAL 7024 14 ml canArmored grey, matt RAL 7024 14 ml can
0 0
Art. Nr 321789090 Matt "Tank Grey" (RAL 7024)Email Color Enamel 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Clamp set, 8 piecesClamp set, 8 pieces
0 0
Art. Nr 390709090 Revell Model Clamp Set (8pcs) blister
Regular price€7,19

The perfect choice of color for your model making: enamel or acrylic?

Deciding on the right color system is the first important step towards creating an impressive model. Depending on which techniques you prefer and which finish you are aiming for, different types of colors are available. In our range you will find precisely coordinated colors that were specially developed for plastic model making.

Enamel colors (Enamel): High coverage and classic finish

Enamel colors are the tried and tested classic in plastic model making. They are characterized by extremely high coverage and excellent adhesion to plastic surfaces. Because they dry more slowly than acrylic paints, they give you enough time for smooth color gradients, complex aging techniques and clean brushwork without visible brush strokes. To get started, coordinated combinations like this are available Basic colors set with which you immediately have a solid basic equipment for the most important colors at hand.

Acrylic paints: Quick-drying, low-odor and easy to work with

Water-based acrylic paints have become an absolute favorite in recent years. They dry particularly quickly, hardly smell and can be easily processed with water or special thinner. Brushes are easy to clean after painting. Acrylic paints are ideal for painting fine details and can be ideally layered without dissolving the underlying layer of paint.

Fine surface design with professional airbrush technology

If you want to achieve even paint applications without brush marks, there is no way around the spray gun. The Airbrush-Technology enables wafer-thin layers, with which even the smallest details and engravings of your model are completely preserved. You can also precisely implement realistic shading, camouflage patterns or weathering effects.

For the perfect start to injection printing technology, we recommend prepared ones Airbrush complete sets. These contain coordinated components such as a spray gun, air hose and pressure source, so that you can get started straight away without having to search for a long time. The heart of every system is powerful and quiet Airbrush compressors, which ensure constant air pressure – the basic requirement for an even spray pattern.

Essential model making accessories: From glue to special tools

A first-class result requires more than just color. Only with the right accessories does building become precise, safe and lastingly fun. A well-stocked workbench includes:

  • Special glue: Liquid adhesive with a fine dosing cannula welds the plastic parts permanently and precisely. Clear adhesives ensure that transparent parts such as cockpit windows do not become dull.
  • Precision tools: Side cutters for cleanly removing the components from the molded part, model making knives for deburring and filing as well as sanding pads for smooth transitions.
  • Brushes & Applicators: High-quality red sable or synthetic brushes in various sizes for precise lines and clean lettering details.
  • Primers & Clear Coats: A good primer creates the ideal basis for paint to adhere, while a matt, satin or glossy finish protects the model permanently.

Tips for the perfect preparation and aging of your models

To ensure that your colors adhere optimally, all plastic parts should be free of grease before assembly or painting. A short bath in lukewarm soapy water removes residues of the release agent from production. After drying, a thin layer of primer ensures ideal adhesion conditions.

Do you want to breathe life into your models? With special effect colors, washes and pigments you can create traces of weather such as rust, soot or traces of oil. This is how a simple plastic kit becomes an authentic, unique piece with an individual story.

Frequently asked questions

Didn't find the right answer in the FAQ or would you like to find out more about our products? Ours Customer service is at your side with advice and support – quickly, competently and personally. No matter whether technical details, spare parts or usage tips: We are there for you.

24/7 support

Telephone

Monday to Thursday 9:00 a.m. to 3:00 p.m., Friday 9:00 a.m. to 12:00 p.m

Email

The most frequently asked questions
Which colors are best for beginners in model making?

For beginners, we usually recommend acrylic paints as they are water-soluble, low-odor and quick-drying. However, if you prefer classic enamel colors, it is best to use practical complete sets such as the basic color set with 6x14ml enamel colors. This means you will immediately receive all the basic colors for the first models in professional quality.

How do I best use the car paint set with enamel paints?

The car paint set (6x14ml enamel paints) is specially tailored to typical vehicle paintwork. Before use, stir the colors thoroughly until the pigments are evenly distributed. You can use the paint directly for brush processing. If you want to spray the colors, dilute them proportionately with a special enamel color mix to achieve optimal viscosity for the spray gun.

What do I have to pay attention to when choosing colors for ship models?

Ship models often require a mix of matt tones for the underwater hull and semi-matt or glossy tones for superstructures and details. If you are building mixed ship models such as Model Building Ships Mix, you should make sure to have matching grays, reds and wood tones available to make the deck and hull realistic.

Can I combine acrylic and enamel paints on the same model?

Yes, this is possible without any problems if you pay attention to the drying times. A tried and tested rule is: Apply the enamel paint first and let it dry completely (at least 24 hours). You can then safely paint details or effects over it with acrylic paints. On the other hand, you should be careful as the solvents in the enamel paint can attack fresh acrylic layers.

What basic tools do I need for model building?

The absolute basic equipment includes a sharp side cutter, a model making knife (scalpel), sandpaper or sanding sticks in various grit sizes (e.g. 600 to 2000), a precision glue with a cannula and 2-3 brushes in sizes 0, 2 and 4. This means you are well equipped to neatly assemble and design your first work.