Model building colors & accessories for masterful attention to detail

Model building colors & accessories for masterful attention to detail

If you are looking for first class Model making colors & accessories you've come to the right place. A precise model kit only comes to life with the right colors, fine tools and the right glue. No matter whether you want to emphasize delicate details or achieve a flawless surface - with our well-thought-out range you can take your hobby to the next level.

Sort by:
Sort by:
iron, metallic Aqua Color 18 mliron, metallic Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361919090 Metallic "Steel" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Anthracite, matt Aqua Color 18 mlAnthracite, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361099090 Matt "Anthracite Grey" (RAL 7021)Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
aluminum, metallic Aqua Color 18 mlaluminum, metallic Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361999090 Metallic "Aluminium" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
black, semi-matt RAL 9005 Aqua Color 18 mlblack, semi-matt RAL 9005 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 363029090 Silk "Black" (RAL 9005) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Painta Standard, 6 sizes 00-4, blister pack
Art. Nr 296219090 Revell "Painta Standard" Brushes - 6pcs (blister)
Regular price€7,19
silver, metallic Aqua Color 18 mlsilver, metallic Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361909090 Metallic "Silver" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
white, semi-matt RAL 9010 Aqua Color 18 mlwhite, semi-matt RAL 9010 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 363019090 Silk "White" (RAL 9010) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /kg
white, matt RAL 9001 Aqua Color 18 mlwhite, matt RAL 9001 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361059090 Matt "White" (RAL 9001) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Fire red, semi-matt Aqua Color 18 mlFire red, semi-matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 363309090 Silk "Fiery Red" (RAL 3000)Aqua Color Acrylic 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
anthracite, matt RAL 7021 14 ml canMatt "Anthracite Grey" (RAL 7021) Email Color 14ml
0 0
Art. Nr 321099090 Matt "Anthracite Grey" (RAL 7021) Email Color 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Light grey, semi-matt Aqua Color 18 mlLight grey, semi-matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 363719090 Silk "Light Grey" (RAL 7035) Aqua Color Acrylic 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
iron, metallic 14 ml caniron, metallic 14 ml can
0 0
Art. Nr 321919090 Metallic "Steel" Enamel Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
Light gray, matt Aqua Color 18 mlLight gray, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361769090 Matt "USAF Light Grey" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
silver, metallic 14 ml cansilver, metallic 14 ml can
0 0
Art. Nr 321909090 Metallic "Silver" Enamel Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
aluminum, metallic 14 ml canaluminum, metallic 14 ml can
0 0
Art. Nr 321999090 Metallic "Aluminium" Enamel Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
black, matt RAL 9011 Aqua Color 18 mlblack, matt RAL 9011 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361089090 Matt "Black" (RAL 9011) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Contacta Clear, 20 gContacta Clear, 20 g
0 0
Art. Nr 396099090 Revell "Contacta Clear" Glue for Clear Parts - 20g
Regular price€5,49
€274,50 /kg
black, semi-matt RAL 9005 14 ml canblack, semi-matt RAL 9005 14 ml can
0 0
Art. Nr 323029090 Silk "Black" (RAL 9005) Email Color Enamel - 14ml
Regular price€2,79
€199,29 /l
grey, matt RAL 7000 Aqua Color 18 mlgrey, matt RAL 7000 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361579090 Matt "Grey" (RAL 7000) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
yellow, matt RAL 1017 Aqua Color 18 mlyellow, matt RAL 1017 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361159090 Matt "Yellow" (RAL 1017) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
rust, matt Aqua Color 18 mlrust, matt Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361839090 Matt "Rust" Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
white, glossy RAL 9010 Aqua Color 18 mlwhite, glossy RAL 9010 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361049090 Gloss "White" (RAL 9010) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
black, glossy RAL 9005 Aqua Color 18 mlblack, glossy RAL 9005 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361079090 Gloss "Black" (RAL 9005) Aqua Color Acrylic - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l
Set of 3 tweezersRevell Tweezer Set (1x Straight/Curved/Self-Close)
0 0
Art. Nr 390639090 Revell Tweezer Set (1x Straight/Curved/Self-Close)
Regular price€7,19
carmine red, matt RAL 3002 Aqua Color 18 mlcarmine red, matt RAL 3002 Aqua Color 18 ml
8 8
Art. Nr 361369090 Matt "Carmine Red" (RAL 3002) Aqua Color - 18ml
Regular price€3,79
€210,56 /l

The perfect choice of color for your model making: enamel or acrylic?

Deciding on the right color system is the first important step towards creating an impressive model. Depending on which techniques you prefer and which finish you are aiming for, different types of colors are available. In our range you will find precisely coordinated colors that were specially developed for plastic model making.

Enamel colors (Enamel): High coverage and classic finish

Enamel colors are the tried and tested classic in plastic model making. They are characterized by extremely high coverage and excellent adhesion to plastic surfaces. Because they dry more slowly than acrylic paints, they give you enough time for smooth color gradients, complex aging techniques and clean brushwork without visible brush strokes. To get started, coordinated combinations like this are available Basic colors set with which you immediately have a solid basic equipment for the most important colors at hand.

Acrylic paints: Quick-drying, low-odor and easy to work with

Water-based acrylic paints have become an absolute favorite in recent years. They dry particularly quickly, hardly smell and can be easily processed with water or special thinner. Brushes are easy to clean after painting. Acrylic paints are ideal for painting fine details and can be ideally layered without dissolving the underlying layer of paint.

Fine surface design with professional airbrush technology

If you want to achieve even paint applications without brush marks, there is no way around the spray gun. The Airbrush-Technology enables wafer-thin layers, with which even the smallest details and engravings of your model are completely preserved. You can also precisely implement realistic shading, camouflage patterns or weathering effects.

For the perfect start to injection printing technology, we recommend prepared ones Airbrush complete sets. These contain coordinated components such as a spray gun, air hose and pressure source, so that you can get started straight away without having to search for a long time. The heart of every system is powerful and quiet Airbrush compressors, which ensure constant air pressure – the basic requirement for an even spray pattern.

Essential model making accessories: From glue to special tools

A first-class result requires more than just color. Only with the right accessories does building become precise, safe and lastingly fun. A well-stocked workbench includes:

  • Special glue: Liquid adhesive with a fine dosing cannula welds the plastic parts permanently and precisely. Clear adhesives ensure that transparent parts such as cockpit windows do not become dull.
  • Precision tools: Side cutters for cleanly removing the components from the molded part, model making knives for deburring and filing as well as sanding pads for smooth transitions.
  • Brushes & Applicators: High-quality red sable or synthetic brushes in various sizes for precise lines and clean lettering details.
  • Primers & Clear Coats: A good primer creates the ideal basis for paint to adhere, while a matt, satin or glossy finish protects the model permanently.

Tips for the perfect preparation and aging of your models

To ensure that your colors adhere optimally, all plastic parts should be free of grease before assembly or painting. A short bath in lukewarm soapy water removes residues of the release agent from production. After drying, a thin layer of primer ensures ideal adhesion conditions.

Do you want to breathe life into your models? With special effect colors, washes and pigments you can create traces of weather such as rust, soot or traces of oil. This is how a simple plastic kit becomes an authentic, unique piece with an individual story.

Frequently asked questions

Didn't find the right answer in the FAQ or would you like to find out more about our products? Ours Customer service is at your side with advice and support – quickly, competently and personally. No matter whether technical details, spare parts or usage tips: We are there for you.

24/7 support

Telephone

Monday to Thursday 9:00 a.m. to 3:00 p.m., Friday 9:00 a.m. to 12:00 p.m

Email

The most frequently asked questions
Which colors are best for beginners in model making?

For beginners, we usually recommend acrylic paints as they are water-soluble, low-odor and quick-drying. However, if you prefer classic enamel colors, it is best to use practical complete sets such as the basic color set with 6x14ml enamel colors. This means you will immediately receive all the basic colors for the first models in professional quality.

How do I best use the car paint set with enamel paints?

The car paint set (6x14ml enamel paints) is specially tailored to typical vehicle paintwork. Before use, stir the colors thoroughly until the pigments are evenly distributed. You can use the paint directly for brush processing. If you want to spray the colors, dilute them proportionately with a special enamel color mix to achieve optimal viscosity for the spray gun.

What do I have to pay attention to when choosing colors for ship models?

Ship models often require a mix of matt tones for the underwater hull and semi-matt or glossy tones for superstructures and details. If you are building mixed ship models such as Model Building Ships Mix, you should make sure to have matching grays, reds and wood tones available to make the deck and hull realistic.

Can I combine acrylic and enamel paints on the same model?

Yes, this is possible without any problems if you pay attention to the drying times. A tried and tested rule is: Apply the enamel paint first and let it dry completely (at least 24 hours). You can then safely paint details or effects over it with acrylic paints. On the other hand, you should be careful as the solvents in the enamel paint can attack fresh acrylic layers.

What basic tools do I need for model building?

The absolute basic equipment includes a sharp side cutter, a model making knife (scalpel), sandpaper or sanding sticks in various grit sizes (e.g. 600 to 2000), a precision glue with a cannula and 2-3 brushes in sizes 0, 2 and 4. This means you are well equipped to neatly assemble and design your first work.